Mesajı Okuyun
Old 18-02-2011, 18:29   #2
Av.Mustafa yağan

"Tapuda açıkca Dört Katlı Avlulu Kargir ev ibaresi geçiyor ve beyanlar hanesinde de başkaca herhangi bir ibare yer almıyor."beyanlar hanesinde evin kime ait olduğu yazmıyor olabilir bu yüzden davalı muhdesat tespiti davası açabilir,fakat bu dava evin-inşaatın kimin tarafından yapıldığının tespitine yöneliktir yoksa mülkiyet tespiti davası değildir,mülkiyet tespiti davasında hukuki yarar yoktur,benzer bir dava ben açtım,hisseli taşınmazda binanın nissedar müvekkil tarafından inşa edildiginin tespitini istedim bu dava kesinleşince binayla orantılanarak satılacaktır ve binanın parasını yapan alacaktır.Aslında izalei şuyuu davasında mahkeme binanın kime ait olduğunu da tespit edebilir,ayrı dava şeklinde de açılabilir bu durumda bekletici mesele yapılır,yargıtay arsa ile birlikte binanında göz önüne alınması için beyanlar hanesinde muhdesatın kime ait olduğunun şerh düşülmesini istiyor yada diğer hissedarların davada buna itiraz etmemesi ve bu konuda davada beyanda bulunmaları şartını arıyor.