Mesajı Okuyun
Old 16-02-2011, 13:18   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan avukatlutfi
İlginiz ve cevabınız için gönülden Teşekkür Ederim.Genel Kurul Kararına istinaden kiracı yapımcı firmaya ev sahibinden bağımsız dava açabilmektedri. Fakat yüklenici sıfatı yani kooperatif ortağı olmadığımızdan olayda kusuru ve denetim ihmali olan kooperatif yönetimine karşı dava açamayacağımız belirtilmiş.O zaman malik ablamı bizim adımıza manevi zararı kooperatif yönetiminden talep edecek? Kooperatifin inşaat işlerini yapan ve mutfak dolaplarını yapımcı firmaya yaptıran taşeron firmayı da manevi yönden malik dışı dava edebilir miyiz?. Yani bize yaşattıkları korkunç olayın bedelini her üç sanıktan da ( 1. Yapımcı firma,2.Taşeron inşaat firması;3.Kooperatif yönetimi) maddi ve manevi yönlü ödettirmek için en doğru yolu aramaktayım.Gerçekten hamile eşim ve çocuğumun halen hayatta olması büyük bir mucizedir.

Est ve çok geçmiş olsun...

Kiracı olarak BK m.58/1 gereği ablanızdan ve BK m.41 mucibince de "yapımcı firma"dan tazminat talep hakkınız bulunmaktadır. Yine ablanızın da BK m.41'e mesnetle "yapımcı firma"dan talep hakkı mevcuttur. Yapımcıya karşı sizin talebinizin muhteviyatı (Sayın Dikici'nin de değindiği üzere) sizin şahsi malvarlığınıza dairdir. Yani (ben de) ablanızın malvarlığında meydana gelen azalma için kiracı olarak "yapımcı firma"dan maddi tazminat talep hakkınızın olmadığı kanaatindeyim; lakin buna ek olarak "manevi tazminat" talebinizin haklı görüleceğini düşünüyorum.

Kooperatiflerin, ortaklarına ayıpsız ve eksiksiz konut teslim borcu olması hasebiyle -şartları mevcutsa- ablanızın kooperatiften kendi malvarlığı yönünden maddi tazminat hakkının var olduğu; ablanızın "sizin adınıza" kooperatiften manevi tazminat talep hakkı olmadığı kanaatindeyim. Lakin size ödediği "maddi ve manevi tazminat"ı -şartları mevcutsa- BK m.58/2 gereği kooperatife rücu hakkı vardır. Tabii kooperatifin de doğal olarak işi yapan inşaat firmasına eser sözleşmesinden mütevellit rücu hakkı bulunmaktadır.

Saygılar...