Mesajı Okuyun
Old 14-02-2011, 16:35   #6
sayim soğukoğlu

S.T.B. İstanbul İl Mdürlüğünde yıllarca Hükümet Komiseri olarak görev yaptım. Ana sözleşmenin 61 maddesinde şerefiye bedellerinin hesabı öncesi bir geçici maliyetten söz edilir. Şerefiyenin alınıp verilmesi tamamen buna bağlı bir durumdur. Üye başına düşen geçici maliyet (içinde henüz yarım olan yapılacak işler varsa) üyenin ödediğinden fazlaolabilir. Bu durumda şerefiye ödemesi de geçici maliyetle endeksli olduğundan üye önce ödeme farkını ödeyip ilaveten şerefiye ödeyecektir veya üyenin geri alacağı rakam gerçekte mevcut geçici maliyet fark bedeli ile mahsup edilerek kalan ödenebilir. Bu durumda hiç iade edilmeyen veya tüm üyelerden + şerefiye alma durumu olabilir. Bu Maliyet eksiklikleri çevre deüzeni olabileceği gibi vergi sigorta, ödenecek borçlar, çekler de oabilir. Sonuç olarak şeefiye tamamı dağıtılmalıdır veya dağıtılmamalıdır hükmü, geçici maliyete bakılarak söylenebilecek bir durumdur. Benim sistemsayim adıyla çok özel %100 hassas denebilecek şerefiye hesap programım vrdır. İsteyenler, Türkiyede kooperatifçilik yaşayabilsin diye düşünenler bu siteyi (www.serefiye-tr.com) ziyaret edebilirler. Uyguladığım çoğu kooperatifçilikten bıkmış yöneiciler yeni kooperatif kurarak beni tekrar arıyorlar ve 'kooperetifçilik ne kadar zevkli imiş' diyorlar.