Mesajı Okuyun
Old 12-02-2011, 21:39   #7
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan efekankaptan
Bu tarz bir konudan henüz şahsi musdaripliğim yok; ancak konu hakkındaki gözlemlerim son zamanlarda gerek TV programları gerek yazılan yazılar göstermektedir ki ülkemizde hukuku savunduğunu iddia eden ancak yön ve yöntemlerinin hukuksuz olduğu bariz olan kamu görevlileri mantar misali hızla artıyor. Görevini layıkıyla yapan kimseleri tabi ki tenzih ederim ancak maalesef ki kötü bir haberim var, görüyorum ki bu kimseleri sayınca parmaklarımın sayısı yeterli kalıyor. Uzun zamandır polislerle ilgili bir televizyon dizisi var. Bu dizide sorgu odasında yapılan türlü işkence suçunu teşkil eden eylemler halkın gözü önünde cereyan ediyor ve dizi senaristinin de adeta senaryosunda alkışladığını gayet net algılattırdığı gibi halkımız da ellerini açmış alkışı koyvermiş gidiyor. Bu bana çok manidar geliyor...
Sayın Yalçınkaya'nın tespitine katılmamak elde değil: herkesin savunmaya ihtiyacı var tıpkı hukukuna değil, hukuka ihtiyacı olduğu gibi...

sayın efekankaptan
Televizyonda ki polislerle alakalı filmler adı üzerinde film ve gerçeklerle alakası yok. tıpkı sayın av ispir rumuzlu katılımcının
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22671 adresinde "dizi ve filmlerde avukatlar" başlığıyla açtığı ve ilk girdisinde "
dizi filmlerin genelinde avukatların hukuk dışı yolları kullandıkları, müvekkillerince veya diğer meslek mensuplarınca hakarete maruz kaldıkları,kısaca itilip kakılmaları konusunda barolar birliğince ve barolarca neler yapılabilir?bu konuda bir tedbir alınmalı mı? " diye tartışmaya sunduğu konudan da anlaşılacağı üzere dizi filmlere pek itibar edilmemelidir.
fakat avukatlarımızın savundukları kişilerle ortakmış gibi haraket etmelerinin de yanlış olduğu kanaatindeyim. örneğin başımdan geçen ve karşı taraftan şikayetçi olmadığım bir olay da karşı tarafın avukatı benimle on dakika boyunca müvekkili hakkında özür mahiyetinde konuşup daha sonra ifade aşamasında alkollü durumda ki müvekkiline benim boyumu, kilomu, mimiklerimi, yaşımı ,boynumda ki bene kadar yazdırıp kendince beni tarif eden eşgal bilgilerini verdirip benden şikayetçi olmuşlardı. şimdi o avukat davayı kazansa ne olur kazanmasa ne olur. hakkaniyet duygusu olmadıktan sonra.
yine sayın imperium rumuzlu katılımcının http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56442 adresin de "avukatın yalancı şahit temini" başlığıyla açtığı ve ilk girdisinde
"Bir dosyamda benden en az 15 yaş büyük bir avukat müvekkilinin suç uydurarak açılmasını sağladığı bir dosyada, müvekkilinin temin ettiği yalancı tanığı önce bir kaç kere adliyeye getiriyor, sanıkları teşhis ettirip, ezberletiyor.. Sonra ondan daha bir ahlak abidesi avk. bey de müvekkiliyle birlikte sözüm ona olayın olduğunu iddia ettikleri yere yalancı tanıklık yapacak şahsı götürüp ifadesini ezberletiyor ve duruşmada yalan beyana bulunmasını sağlıyor. İfadeyi ezberleten avukat beyle müşterek tanıdıklarımız var.. Dosyanın delil durumu bu, ben profesyonelim diyor.. Müvekkili için adam psikopat ama parası iyi diyor. Ama benim içim kaldırmıyor.. Yani bu mudur avukatlık gibi kutsal bir mesleğe biçilen değer? Biz bu kadar kötü insanlar mıyız? Savunmanlıkla, birilerine maşa olmak aynı şeyler mi? Kaç kuruşa olursa olsun bunun adı ahlakını, şerefini pazarlamak değil mi? Yoksa ben mi çok acemiyim?" diye yakındiği konudan sadece bu genç meslektaşınızın rahatsızlık duyduğunu düşünmek pek objektif bir davranış olmasa gerek.
evet herkesin savunulmaya ihtiyacı var. ama kanun dairesi içinde.
saygılar...