Mesajı Okuyun
Old 11-02-2011, 10:31   #1
Alper Günay

Varsayılan NÜfus MÜdÜrlÜklerİnİn Avukatlara Bİlgİ Verme YÜkÜmlÜlÜklerİ

Merhaba,

Müvekkilim adına yapmakta olduğum icra takibi için borçlunun adresine ulaşamadım. (Antalya) Kepez Nüfus Müdürlüğüne kayıtlı olduğunu öğrendim ve müdürlüğe başvurdum ancak 3. şahıs olduğum için bana istediğim bilgiyi veremeyeceklerini bildirdiler. Sonrasında dilekçe ile başvuru yaptım ve yanıt vermediler (müdürlüğün tebligatı almasının üzerinden 45 gün geçti).

Sizce, nüfus müdürlüğüne karşı idare mahkemesinde dava açılabilir mi?

Avukatlık Kanunu madde 2:
(Değisik: 2/5/2001-4667/2 m.) Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kurulusları
ile kamu iktisadi tesebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta sirketleri ve vakıflar
avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel
hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine
sunmakla yükümlüdür.
, demektedir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu madde 9:
MADDE 9- (1) Nüfus kayıtları ve bu kayıtların tutulmasına dayanak olan belgeler gizlidir. Bunlar, yetkili ve sorumlu memurlar ile teftiş ve denetim yetkisi olanlar dışında kimse tarafından görülüp incelenemez. Mahkemeler bu hükmün dışındadır, demektedir.

Madde 9'u, Avukatlık Kanunu madde 2'de belirtilen "kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla" ifadesi kapsamında mı değerlendirmem gerekir, yoksa genel hükümler çerçevesinde mi değerlendirmem gerekir bilemedim açıkçası.

Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler.

Alper Günay