Mesajı Okuyun
Old 01-02-2011, 17:40   #17
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.av.kadirpolat
Alıntı:
Sadece soyad değişikliği, avukat yağmur hanımın talebine cevap verecek durumda değil. Zaten sayadı değişikliği bu noktada basit bir dava ile çözülebilecek nitelikte.

diyorusunuz.

Ama Sn.av.yağmur deniz;

Alıntı:
miras ...vs.değil gerçekten soyadını istemekle ilgili.zira birkaç gün önce telefon hattı alırken müvekkilin annesinin kızlık soyadı sorulmuş ve müvekkilin kızlık soyadıyla aynı olduğunu farkeden çocuğu evlilik dışı olduğu için annesine hakaret etmiş.

diyor.Yani müvekkilinin babasıyla ilgili bir soybağı talebi yok.Sadece anne soyadını kullanmak istemiyor.

Alıntı:
Benim gördüğüm davada, 3 kardeş babalarının nüfusuna kaydedilmiş, anne "ayşe" olarak belirtilmişti. Ayşe'nin mirascıları bekar ve çoucksuz göründüğünden, kendi kardeşlerine mirası kalmıştı.

Ben, ayşe'nin "o ayşe" olduğunun tespitini yaptırdım.

Bunu yaparkende, nüfusu ve ayşenin nüfusta mirascısı olan kişileri davalı gösterdim.

Davam kabul edildi ve ayşe'nin "o ayşe" olduğunun tespiti ile nüfusa bu şekilde şerh düşülmesine karar verild
diyorsunuz.Takdir edersiniz ki anne ile çocuk arasındaki ilişki doğal soybağıdır.Çocuğu doğuran anadır.Bu nedenle anne ile ilgili nesep davası açılmaz da varsa bir yanlışlık,nüfus kaydının düzeltilmesi davası açılır.

Sizin olayınızda zaten var olan soybağının açıklaması niteliğinde bir tespit yapılmış ve bu açıklama nüfus kayıtlarına da işlenmiştir.

Yani yeni bir hukuki statü yaratılmamıştır.

Sizce "baba" yönünden bu tespit yapılmış olsaydı aynı sonuç alınırmıydı?