Mesajı Okuyun
Old 01-02-2011, 15:39   #7
Av.Selim Balku

Ceza Yasasının 204. maddesi gereği resmi evrakta sahtecilik suçunun işlendiği kanısında değilim.

Ancak talimat ile icazet arasında bir farkla şüphe içerisnde olduğumu hatırlatmak isterim.

Meselede avukat imza bana iat deseydi bence hiçbir problem olmayacaktı ancak benim adıma sekreterim imza atabilir şeklindeki talimat birçok şeyi değştiriyor.

Avukatlık Kanunun 56. maddesi gereği kendisine verilen bir hakkın sekreteri marifetiyle gördürmesi muhakeme makamlarını etkileyebilir.

İlginç olan şudur; mazeret dilekçesi veriyorsunuz, mazeretle birlikte vekalet sunuyorsunuz,(kuvvetle muhtemel o dosyada, o ana kadar avukatın imzası hiç yok) muhakeme taraflarından biri, bu imza avukata ait değil diyor, hatta daha da ileri gidiyor bu imza sekretere ait diyor ve kamu davası açılıyor. Sonra da bu dosya yargıtaya kadar gidiyor,

Ben Yargıtaydaki hakimlerin yerinde olsam şöyle yazardım.

Vekaletname gerçek, yetkiler gerçek, aslı gibidir onayı talimatlada olsa gerçek, hükümet sıkıştırır, avukat sıkıştırır, sanık sıkıştırır, daha önümde zamanaşımından düşücek binlerce dosya varken, ne uğraştırırsın beni...

Karışık bir mesele olmasına rağmen bence resmi evrakta sahtecelik suçu işlenmemiştir.

Kolay Gelsin...