Mesajı Okuyun
Old 01-02-2011, 15:14   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.yağmur deniz

Öncelikle hukuki sorunun soybağına ilişkin olduğunu düşünüyorum.Evlilik dışı doğğmuş çocuklar babaları ile ancak tanıma,sonradan evlenme veya babalık hükmü ile hukuki ilişki kurabilirler.

Babalık davası bakımından ise bazı hak düşürücü süreler vardır.Çocuk yetişkin olduğu için bir yıllık süre geçmiştir.Ancak gecikmeyi haklı kılan bir sebep varsa,sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren bir ay içinde dava açılabilir.

mevcut uygulamaya göre -haklı sebep ispat edilemez ise-davanızın reddedilme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorum.

Davanın AİHS ve Anayasa'ya aykırılık ve sürelerin iptali istekli açılmasında yarar var.

Kişinin yaşı kaç olursa olsun aile bağlarına ilişkin başvuru yapması ve gerçek duruma uygun nüfus kaydının tutulmasının her zaman korunmaya değer bir menfaat ve kişilik hakkı olduğunu düşünüyorum.Geekçe için baba yönünden soybağının reddi davasında tartışılan ve iptalle sonuçlanan Anayasa Mahkemesi'nin 7.10.2009 tarih ve 27369 sayılı R.G.'de yayımlanan, 25.6.2009 T., 2008/30 E. ve 2009/69 K. sayılı Kararını incemelenizi öneriyorum.