Mesajı Okuyun
Old 29-01-2011, 16:09   #1
Av.Murat KILIÇ

Önemli Dava BaŞinda İhtİyat-İ Tedbİr İÇİn Verİlen Temİnat Mektubundan, Dava Sonundakİ İlam Vekalet Ücretİ Tahsİl Edİlebİlİr Mİ ?

Arkadaşlar, şöyle bir sorunum var :
Kooperatif hissesinin iptali ve davacı adına tescili davasında, davalı vekiliyim. davacı taraf, davasını açmadan önce,Mahkemeden, Değişik İş dosyası ile Kooperatif hissesi üzerine İhtiyat-i Tedbir konulmasını istiyor ve Mahkeme de Kesin ve Süresiz Teminat Mektubu Karşılığında TEDBİR kararını veriyor. Bu Tedbir Kararından hemen sonra 10 gün içinde davacı taraf esas davasını yani yukarıda bahsettiğim Kooperatif Hissesinin iptali ve adlarına tescili davasını açıyor. yapılan yargılama sonucunda davacının davası Reddediliyor ve davalı vekili olarak lehimize vekalet ücreti takdir ediliyor. ben bu vekalet ücretini icraya koydum ancak borçlunun hiçbir mal varlığı yok. Bu vekalet ücretini, Davanın başında Değişik İş Dosyası ile alınan TEMİNAT MEKTUBUNDAN tahsil edebilir miyim ? Edebilirsem yöntemi nedir ? 89 İhbarnamesi midir ? Dava hakimi, Teminat Mektubunun sadece İhtiyat-i Tebdbir'den doğacak zararları karşılamak üzere verildiği için Vekalet Ücretinin tahsili açısından KULLANILAMAYACAĞI görüşünde. ancak mahkemece takdir edilen vekalet ücreti de müvekkil davalı için İhtiyati Tedbir nedeni ile doğmuş bir zarar değil midir ? Hiçbir yerde somut olaya uyan Emsal İçtihat bulamadım.Elinde Yargıtay Emsal İçtihadı olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim ?