Mesajı Okuyun
Old 24-01-2011, 18:11   #11
Heradres

Mahçup Peki müvekkilin alacağına konan tedbir vekalet ücretini de kapsar mı?

Merhaba, benimde şu anda başımda Sayın Sagalife'ın durumuna banzer bir problem var.
Müvekkil adına yürüttüğümüz bir icra takibinde borçluya ait gayrimenkulleri sattırdık, parasıda icranın kasasına girdi, fakat borçlu hem ihalenin feshi davası hem de menfi tespit davası açtı. Menfi tespit davasıyla beraber de icra dosyasına yatan paraya tedbir koydurdu. Şimdi gelinen noktada borçlu ihalenin feshi davasını kaybetti fakat karar henüz kesinleşmedi. Ancak menfi tespit davasını çok büyük ihtimalle müvekkil kaybedecek. Müvekkilde yan çizmeye başladı, vekalet ücretini menfi tespit davasının sonunda kazanırsak verelim diyor ama ben bu tavır karşısında o davaya kesinlikle bakmayacağım.

Benim sormak istediklerim şunlar:

1) Açılan menfi tespit davası ile icra dosyasına yatan paraya tedbir konsa dahi, bu tedbir vekalet ücretini de kapsar mı? Yani biz gidip vekalet ücretimizi alabilirmiyiz?

2) Bir avukat asgari avukatlık tarifesi madde 5 "icra takibini kabul eden avukat tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır" diyor. Peki bu vekalet ücreti için müvekkile bir icra takibi yapsam ve faiz işletmek istesem, hangi tarihten itibaren faiz işletebilirim. Bir ihtar çekmedim ama tarife de çok açık. bu nedenle dosyaya vekalet koyduğum günden beri işletebilir miyim, yoksa takip tarihinden itibaren mi faiz işeltmem gerekir?