Mesajı Okuyun
Old 21-01-2011, 01:06   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan cencor
Müvekkilin ilam hükmünde senetleri ile icra takibine geçildikten sonra kefiller bu borcu icra dariesine ödeme yaparak kapattılar. Şimdi ise bu borcun teminatı olarak elimizde tuttuğumuz ipoteğin kendilerine devredilmesini talep ediyorlar. Alacağın temliki sözleşmesi yapamıyorum zira ortada benim bir alacağım kalmadı tamamı ödendi. Ama kefillerin de mağduriyeti oldukça fazla. Rehinli gayrimenkul borçluya ait ancak kefiller bu borçluya karşı ilamsız icra yolu ile takibe oldukça geç başladıkları için dördüncü sırada hacizleri var. Şimdi Sorum şu ki ben bu ipoteği nasıl devredebilirim. Ortada bir alacağın kalmamış olması sıkıntı verir mi ? Kefil sıfatıyla ödenmiş olması olası sıkıntıları bertaraf edebilir mi ?

BK m.499: "Alacaklı mekfulünbihi tediye eden kefilin borçluya rücu hakkını kullanmağa ve elinde bulunan rehinleri nakde tahvile medar olabilecek senetleri ona teslime mecburdur.

Borç bir gayrimenkul rehin ile temin olunmuş ise alacaklı rehin hakkının kefile devri için ifası lâzım gelen merasimi icra ile mükelleftir. "

Saygılar...