Mesajı Okuyun
Old 17-01-2011, 21:46   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek Türk Borçlar Kanunu'na göre eşin rızasını almadan kefil olunamaz ancak şu anda yürürlükte olan Borçlar Kanunu'na göre eşin rızasını almadan kefil olmak serbesttir, kefilliğini geçersiz kılamazsınız.

Şu andaki yasal düzenlemelere göre eşin rızasını almadan aile konutunu devretmek ya da ipotek altına almak mümkün değildir. Ayrıca eşin rızası olmadan kira sözleşmesi feshedilemez.

Türk Medeni Kanunu'nun 198. maddesine göre "Eşlerden biri, birliğin giderlerine katılma yükümlülüğünü yerine getirmezse, hakim onun borçlularına, ödemeyi tamamen veya kısmen diğer eşe yapmalarını emredebilir."
199. maddeye göre ise "Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir."

Dolayısıyla kefilliği geçersiz kılamazsınız ancak eşinizin malvarlığı üzerindeki tasarruf yetkisinin sınırlanmasını aile mahkemesi yargıcından isteyebilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, parasal gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla