Mesajı Okuyun
Old 17-01-2011, 12:15   #4
Av. Atilla Şen

Varsayılan Süre sınırını kim ileri sürdü ?

Sayın Meslektaşım,
Müdafii ile şüphelinin ifade alınmadan önceki görüşme süresinin 45 dakika ile sınırlı olduğunu kim ileri sürdü? Kolluk tarafından böyle bir süre sınırı ileri sürülmüş bile olsa, müdafii ile şüphelinin başbaşa görüşmesine bir süre sınırından mevzuatta benim bildiğim kadadrıyla bir süre sınırlaması yok. Kaldı ki müdafii şüpheli ile gerekli olduğu kadar görüşebilmeli. Aksi bir tutum savunma haklarının yasadışı kısıtlanması anlamındadır. Olayın oluş şekli, karmaşıklığı vb. olaya özgü koşullar da dikkate alındığında bazen uzun süreli görüşmek de hayatın olağan akışı içinde gerekebilecektir. Kolluk ya da savcılık tarafından müdafii ile şüphelinin görüşmesine ifade alınmadan önce de olsa bir süre sınırlaması getirilmesi konusunda Yargıtay'ın süre sınırlaması getiren bir içtihadını duymadım. Olsa olsa böyle bir (keyfi) sınırlamanın şüpheli ve sanık haklarının kısıtlanması, hatta engellenmesi anlamına geleceğine ilişkin tam aksi yönde içtihatlar araştırmak gerekir. Çünkü sizin konumunuz anladığım kadarıyla bu olayda şüpheli müdafii sıfatı ile belirlenmiştir. Son söz: keyfi uygulamaları ancak dik duruşla ve hukuk içinde direnmelerle engelleyebiliriz. Saygılarımla