Mesajı Okuyun
Old 14-01-2011, 12:20   #1
Av.Süleyman Akıncı

Varsayılan icra hukuk mahkemesinden alınan yetki belgesi kararı kesin hüküm niteliğindemidir

Değerli meslektaşlarım bu hafta çok ilginç bir olay başıma geldi.İcra müdürlüğünde 10 örnek icra takibi yaptım.Takip kesinleşti Şahış uzerıne taşınır ve tasınmaz kaydı olmadıgından rahmetlı babasından ıntıkal edecek iştirak halınde tasınmaz malına hacız serhı tapuya işlettim.Bu hacızıde 103 mad gore teblıg ettim.

Akabınde satısın nasıl yapılacagı husuunda icra hukuk mahkemesıne basvuruda bulunuldu ilk celsede yetki verilmesine diye karar cıktı ancak yargıtay yolu acık olmak uzere dıyerek kararı verdı.İİK 121.Madde

Bu gune kadar almıs oldugum kararlarda yetkı belgesı kesın hukum nıtelındedır ıbaresı gecerdı
Hakımle gorustugumde tam emın olmadıgım ıcın yargıtay yolu acık olması yonunde kararı yazdırdım dedı suan karsı taraf kararı temyız etti.Suan magdur olmus durumdayım.Hakım tavzih yaparız dedı ancak gerekce sunman gerekır dedı.Arastırmalarıma gore boyle bır karar ve gerekce bulamadım yardımcı olursanız sevınırım