Mesajı Okuyun
Old 12-01-2011, 19:09   #1
selhan

Varsayılan Yeddieminin Sorumluluğu

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Benim sorum şu:Müvekkil(şirket) kiralamış olduğu yerde iki adet makina ile üretim yapmaktadır.Daha sonra hakkında açılan takipler nedeni ile bu makinalar üzerine haciz konuluyor ve alacaklılardan birisi bu makinaların satışı için talepte bulunuyor. Diğer alacaklılara tebligat yapılmamış ama gazeteye ilan verilmiş.Hemen akabinde satış yapılıyor ve satış isteyen alacaklı bu makinaları alacağına mahsuben 35.000 TL. civarında bir rakama alıyor.Satış kesinleşiyor.(Karar var.)Ancak, ihale alıcısı bu makinaların sökülüp başka bir yere götürülmesinin maliyeti (10.000 TL.) yüksek olduğu için hala makinaları almış değil. Fakat iş bununla bitmiyor,müvekkil hakkında satış tarihinden sonra da açılan takipler oluyor ve her gelen makinalar üzerine haciz koyup şirket yetkilisine yeddiemin olarak bırakıyor.Şirket yetkilisi kimi hacizlerde malın başkasına ait olduğunu söylese de bazılarında bunu dile getirmiyor ve yeddieminliği kabul ediyor. Şimdi, bu ihale alıcısı-alacaklı gelip makinaları götürse,yeddieminlik durumu ne olacak?Sorumluluk nerede başlıyor-nerede bitiyor?diğer dosyalara bildirim yapmak gerekecek mi?ya da muhafaza görevini kötüye kullanmak suçundan dava açılsa nasıl bir savunma yapacağım?
acilen yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden yardımcı olmak isteyen herkese teşekkür ederim...