Mesajı Okuyun
Old 08-01-2011, 14:15   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av. Yavuz Şahin,

kefillerin 100.000,-TL'ye kefil olması herbirinin bu miktarla sorumlu olması demektir. Ortada müteselsil bir sorumluluk vardır. Alacaklı olayınızdaki dört kefilden de alacağını isteyebilir. Bir kefil borcu ödediğinde diğer kefiller borçlarından kurtulmuş olur. Borcu ödeyen kefil alacaklının yerine geçer ve diğer kefillere rücu ederek onlardan ödediği miktarı, daha doğrusu borçlandıkları miktarı geri ister. Diyelim ki 4 (A, B, C ve D) tane kefil var. Bunlar 100.000,- TL'ye kefil oldular. cümlenizden ortada konusu 100 bin TL olan müteselsil bir borç olduğunu çıkarıyorum. 'Her kefilin payına 25.000 TL düşüyor.' cümleniz kefillerin kendi iç işlerini, kendi aralarındaki borç durumunu ilgilendirir.

Kefiller ayrı ayrı 25.000,-TL için kefil oluyorum dedi ise veya sözleşmeyi bu şekilde imzaladı ise durum başka tabiiki.

Kefillerin 100.000,-TL'ye müteselsil olarak kefil olduklarından yola çıkarak olayımıza dönelim; Borcu ödeyen kefilin inisiyatifine kalmış mesele, isterse paranın tamamını tek bir kefilden ister, isterse herbirine ayrı ayrı rücu ederek, isterse borcun tamamını isterse bir kısmını ister.
'Diye düşünüyorum' der Sayın Dikici; bende 'diye düşünüyorum'

Saygılarımla

Üstadım, ben bu cümleyi acaba "alacaklı için" demiş olabilir miyim?

Saygılarımla.