Mesajı Okuyun
Old 06-01-2011, 16:23   #1
burcinnardali

Varsayılan ödenmeyen kiralar için ihtar çekmeden tahliye davası açılabilir mi?

Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilim iş yerini 01.11.2009 yılından itibaren 5 yıllığına kiraya vermiştir. Ancak kiralayan 14 aydan beri hiçbir şekillde ödeme gercekleştirmemiştir. Müvekkilim ise bu zamana kadar herhangi bir ihtar çekmemiş olup sadece sözlü ihtarda bulunmuştur. Bu anlamda bildiğim kadarıyla benim tahliye davası yoluna gidebilmem için 1 ay içrisinde 2 haklı nedene dayanarak ihtarname çekilmiş olması gerekiyor. Yalnız merak ettiğim bir husus var, kontratta özel koşullar kısmında şu yazı dikkatimi çekti.''kira bedelleri,her kira başlangıç tarihinin 20.gunu akşamı, kiralayanın ...... hesabına yatırılacaktır. ve de bır kira parasının ödenmemesi halinde kira bitim tarihi 23.05.2015 sonuna kadar işleyecek kira paralarının tümü muacceliyet kazanacaktr." diye bir madde müvekkilim tarafından eklenmiştir. Sormak istediğim ben bu maddeye dayanarak ihtar çekmeden de tahliye davası açabilir miyim?. Asıl sorun aslında borçlunun birkaç güne kadar işyerini kilitleyip kaçıp gidecek olması.. Ben normalde icra yoluyla tahliyeyi tercih etmek istiyorum ama zaman sıkıntısı vs.. adamları da kacırmak istemiyorum bu konuda önerebileceğiniz bir yol var mı? Ayrıca açılmış yine aynı borçlulara ait 200.00tl lik senede ilişkin takibimiz neticesinde hacze gittiğimde işyerine menkul mallarını haczedemeyeceğim memur tarafından bana soylendi. Ben talep etmeme rağmen bu malların demirbas olarak görüldüğünü bu nedenle işlem yapılamayacağını soylediler. Sonuç olarak borçlu kaçmak üzere bana önerebileceğiniz ve benim izlemem gereken yol nedır? tesekkur ederım şimdiden...