Mesajı Okuyun
Old 05-01-2011, 18:25   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan avukat zeynep
Ben de aynı şekilde düşünüyorum meslekdaşım fakat bankanın kusursuz sorumluluğu vardır şeklinde bir söylem var, bu forumda da yazılmış bir başka meslektaşım da aynısını söylüyor fakat hukuki gerekçesini bilmiyorum.

Şöyle bir karar daha önce eklenmişti:

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...53&postcount=3

Bu kararda, kısa bir süre içinde 16 ayrı havale işlemi yapıldığı halde banka sisteminin bu kadar kısa süredeki anormal hareketleri önleyemediği için, yeterli güvenliği taşımadığı ve kusurlu olacağı kanaati ile dava kabul edilmiş. Her olaya uymayacak bir karar diye düşünüyorum.

Alıntı:
Mahkemece, mübrez belgelere ve banka merkezinde yapılan bilirkişi incelemesi sonucuna dayanılarak davacının Suadiye ve Bostancı Şubelerindeki hesaplarından dava dışı kişinin Konak-İzmir Şubesindeki hesabına ( 16 ) ayrı işlemle ( 20.146.720.234 )TL'nin internet şubesi aracılığı ile havale edildiği, 15 dakika içinde ( 16 ) ayrı işlemle para havalesi yapılmasını fark eden güvenlik sisteminin davalı bankada bulunmadığı, iki gün sonra sisteme girmeye çalışan davacının kullanıcı şifresinin değiştirilmesi nedeniyle girememesine karşın bankanın her hangi bir kilitleme yapmadığı, objektif özen yükümlülüğünü yerine getirmeyen davalı bankanın hafif kusurlarından dahi sorumlu olduğu, davacının şifresini koruma yükümlülüğüne uygun davranmadığı ve müterafik kusurlu olduğu savunmasının kanıtlanamadığı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verilmiştir.