Mesajı Okuyun
Old 15-05-2002, 21:25   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Böyle bir dünyada yerleşik değer yargılarımızın, davranışlarımıza yön veren kalıplarımızın, kurallarımızın, klişelerimizin devam etmesi mümkün mü? Aslında çok sarsıcı bir durum . Doğru diye bildiklerimiz , geleneklerimiz, örf ve adetimiz, ahlaki yapımız, din.

Merhaba,

İnsan ile; insan, tüzel kişilik, hayvan, hatta bitkiler arasındaki ilişkiler, zaman içinde değişkenleştikçe, hukuki kavramlar ve kuramlarda değişecek, hesaba almadığımız bitkilerin bile hak ve hukuku belki birebir kurallarla tesis edilecektir.

Günümüzde, adı konmamış olsa da Ormanların korunması, hayvanlara kötü muamele edilmemesi gibi hukuki düzenlemeler aslında, yakın gelecekte hiç tahmin etmediğimiz değişikliklere bizi götürmeye adaydır.

Tüzel kişilik kavramının hukuk literatürüne girişi ile ileride robotların kendi aralarındaki hak ve hukuk münasebetleri belki de benzeşecektir.

Çok eskilerde, şifahi anlaşmalarla sağlanan ilişkiler, Yazılı metine dayalı sözleşmeler şeklini alıp ve akabinde Bilgisayarlar arası kontrat kavramının benimsenmesi, belki de çok uzak olmayan bir gelecekte elektronik dalgalarla, insanların karşılıklı olarak şifreledikleri zihni birliktelikleri, maddi olmayan bir noktada buluşup, hava boşluğuna yansıtılan sözleşme metinleri olarak anlaşmalarına olanak verecek, hatta bu zihinsel şifrelemenin mahkemeye sunulması ile de, hakim aynı maddi olmayan görüntüyü inceleyerek ihtilafı çözme imkanına kavuşacaktır.

Bunlar birer tahayyüldür, günümüze göre deli saçmasıdır. İnanıyorum ki, tahayyülüme giren bu akıl ötesi sunu, aynen olmasa da benzer şekilde vücut bulacaktır..

Hayal; güzelliktir, bilgidir, gelişimdir, akıldır.. neş' edir,

Bu anlamda sayın Metin' i şimdi çok daha iyi anlıyorum ve ayrı dünyaları olgunluk içinde yaşamasının verdiği dehayı geç de olsa farkediyorum..

Çok teşekkürler sayın Metin.

Selam, sevgi ve saygılarımla..