Mesajı Okuyun
Old 24-12-2010, 10:42   #1
av.sahin67

Varsayılan Bilşim suçları ve kanun yolları hakkında

Sayın meslektaşlarım avukatlık staj tezimi bilişim hukukukundan seçmiş bulunmaktayım.aşağıda eklediğim olay ile ilgili tezimde gözden kaçırdığım bir hususun olup olmadığı hakkında dikkatlerinize sunuyorum.Olayda TCK 142-/2-e deki “Hırsızlık suçunun; 2- e) Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle, İşlenmesi hâlinde, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” hükmü ve TCK 158 deki “ Dolandırıcılık suçunun;
f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,
İşlenmesi hâlinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur” hükümleri çerçevesinde ele aldım. İkinci soruda da bu suçlardan doğan şikayet ve BK daki sebepsiz zenginleşme çerçevesinde ele alıyorum. Oluşan suç ve başvurulacak kanun yolu bakımından başka bir husus var mıdır sizce?
Olay

“H messenger” internet sitesi üyelerinin oturum açarak arkadaşlarıyla internet üzerinden yazışmalarını sağlayan bir uygulamadır. A’nın H messenger internet sitesi kullanıcı adı ve parolası B tarafından internet üzerinden ele geçirilmiştir. B bu yolla A’nın arkadaşlarıyla H Messenger üzerinden konuşmuş ve onları A olduğuna inandırmıştır. B H Messenger üzerinden konuştuğu C adlı kişiden bir miktar borç para istemiş ve C bu parayı B’nin verdiği banka hesabına yatırmıştır.
a. B tarafından gerçekleştirilen eylem hangi suçu oluşturur?
b. B’ye karşı kimler hangi yargı yollarına başvurabilir?