Mesajı Okuyun
Old 21-12-2010, 21:01   #30
hızır hafiye

Sayın Admin,
Tüm yorumlarımda bir hukukçu olmadığımı emniyet mensubu olduğumu ve yapılan eylemi değerlendirirken, katılımcılar arasında polisin tuttuğu tutanağı yada olayın geçtiği mekanın ruhsat bilgisini tam olarak bilen olmadığı sadece bir gazete haberi ve bu gazete haberine göre düşünce belirten katılımcılar olduğu varsayımından haraketle, emniyet mensubu bir katılımcı olarak olayın nasıl olmuş olabileceğine dair görüş bildirdim. Verdiğim örnekle, polisin eyleminin yaşanmış tecrübelerden refleks haline gelmiş bir savunma şekli olabileceğini yazdım. Elbetteki polis içinde bulunduğu durumdan olayın az çok nerelere çekilebileceğini kestirebilir. Ama burda ki hiçbir katılımcı da polisin hangi ihbar üzerine oraya gittiğini bilmediği için tek yönlü olarak sadece Ankara Baro Başkanı'nın beyanına göre yorum yazıyor.

Şimdi ben kendimden örnek vererek değerli avukatlarımıza da sormak istiyorum cevap verirlerse sevinirim. 155 polis imdat hattına 12 yaşındaki çocuğunun boşanmış olduğu eski eşi tarafından kaçırıldığı ve x adresinde x lokantasında görüldükleri ihbarı yapılsa, polis memurları gittikleri yerde sadece verilen yaş civarı çocukların kimliklerini ailelerini konudan kısaca bilgilendirerek kontrol etse ve bu yaptıkları işlemide bahse konu çocuğun olmadığı yönünde bir tutanağa bağlasa herhangi bir problem olur mu? bu verdiğim örneğe göre yapılan işlemin bu olmuş olabileceğine gazete haberinden başka elindeki belgelerle şahitlerle yüzde yüz hayır diyebilecek bir katılımcı var mı?

Alakasız olabilecek ama elindeki sopayla polise saldırıp darp edip sonrada polis tarafından gördüğü zor kullanma karşısında medyaya çıkıp '' polise defalarca yalvardım hamileyim vurmayın diye ama dinletemedim yalvarışlarıma haykırışlarıma kulak asmadılar'' diye polisler hakkında şikayetçi olan ve değişik medya kuruluşları tarafından yaslandıkları ideolojilerine göre farklı yorumlanan bu olayda polis zor kullanma yetkisini mi kullandı? yoksa şahsı darp mı etti? (dr.raporu darp cebir izi yok) Evet işte tüm bu olaylarda yaşanan tecrübeler ipin ucuna bağlı görev yapan polisleri kendilerini savunma mekanızması geliştirmeye itmektedir. Polis kendince yorum yaparak( doğrudur demiyorum) olayın sonuçlarını kestirip kendini garantiye almaya çalışmaktadır. yoksa bunun Ankara Baro Başkanı'nın dediği gibi Burada yapılan ‘içkili mekana gitme, senin hayat tarzın artık bu ülkede geçerli değil’ demektir sözüne kesinlikle katılmıyorum. Değerli katılımcılarımız arasında mutlaka polis aleyhine açılan davalara müdafi yada vekil olarak katılan, polisler hakkında ki isnatların sınır tanımadığı konusunda bilgisi olan avukatlarımız vardır.

Burda polis hukuka aykırı bir işlem tesis etmişse bu polisin keyfiyetinden yada bilgisizliğinden kaynaklanır. her iki halde de memurların kendisini bağlar.olay üzerinden genellemeye giderek kendi ideolojik görüşlerini, millete işte gördünüzmü bugün bunu yapan yarın ne yapar yarın içkide yasaklanır gibi propogandaya dönüştürmeye çalışmanın yanlış olduğu kanaatindeyim.

SAYGILAR...