Mesajı Okuyun
Old 21-12-2010, 14:25   #28
Admin

Sayın hızır hafiye,
Alıntı:
Yazan hızır hafiye
Sayın Dikici elbetteki ruhsattan işyerinin faaliyet alanı öğrenilir. fakat bunu sadece orda ki polislerin bilmesi bir anlam ifade etmez. polisin bilgisini imzasıyla yazıya dökmesi gerekir.
Sanıyorum önce bir hukuki durum tesbiti yapmak gerekiyor: Pavyon, bar, meyhane niteliği olmayan sadece içki ruhsatı almış bir lokantaya çocuklar aileleri ile birlikte (kendileri içki tüketmeden) gidebilir mi? Atıf yaptığınız yönetmeliğe göre bu sorunun yanıtı "evet" olarak gözüküyor ve yukarıdaki mesajlarınızdan anladığım kadarıyla siz de bu konuda aynı görüştesiniz.

Bu durumda polise ister ihbar gelmiş olsun, ister polis kendiliğinden bir huzur operasyonu yapıyor olsun, bu yönetmeliği uygulayabilmesi için ilk hukuki şart denetim yaptığı yerin pavyon, bar veya meyhane olup olmadığını tesbit etmektir, öyle değil mi? Bu tesbit Sayın Dikici'nin belirttiği gibi işyeri belgeleri kontrol edilerek yapılır, içerideki kişilerin kimlik tesbitlerinin bu noktada hukuki hiçbir etkisi yoktur. Eğer polis "ihbar gelen" yerin bu yönetmelik kapsamında olmadığını tesbit ediyorsa ve içeride bir başka hukuka aykırılıkta görmediyse, yönetmeliği uygulamayacağından kendi bünyesinde bir tutanak tutup oradan ayrılmak durumdadır.

Örnek verelim: Polis imdatı aradım ve sakarya mah. no 15'de "İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK"'in 44.maddesine aykırılık var dedim telefonu kapattım. O adrese gittiniz, karşınıza Hasanpaşa karakolu veya ilkokul çıktı, ne yaparsınız? "Yok olmaz ihbar var, ben içeri girer içerdeki herkesin kimliği kontrol ederim, yarın öbür gün savcı bana niye kimlik tesbiti yapmadın, yoksa sen rüşvet mi aldın" der ve karakola giren çıkan herkesin kimliğini tutanağa mı yazarsınız, yoksa "ihbar gelen yer yönetmeliğin uygulama alanı dışındadır, yapılan genel kontrolde bir hukuk aykırılığa da rastlanmamıştır" diye kendi içinizde bir tutanak düzenler oradan ayrılır mısınız? Eğer Hasanpaşa polis karakoluyla ilgili gelen bir ihbarda burası pavyon değil ki diye kimlik tesbiti yapmaktan kaçınıyorsanız, pavyon olmadığı gayet açık HERHANGİ bir başka yerle ilgili de aynı işlemin yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Burada polislerin eleştirildiği nokta ihbarı dikkate almaları veya tutanak tutmaları değildir: Eleştirilen, yönetmeliğin uygulanmasının mümkün olmadığı işyeri ruhsatıyla gayet açık olarak ortada olan bir mekanda vatandaşları gereksiz taciz eden ve farklı mesajlar almalarına yol açacak yetki ve amacını aşan bir uygulama yapmalarıdır.

Olaya sadece polis açısından değil, hizmet ettiği vatandaş açısından da bakmanızı rica ederim: Ortada hiçbir suç, yönetmeliğe aykırı bir durum vs. yokken, "suçluymuş gibi" babasının, annesinin, kendisinin kimliklerinin bir tutanağa yazdırılması karşısında "baba her pazar geldiğimiz lokantada yemek yerken neden bir sürü polis gelip, bizim kimliklerimizi kağıtlara yazdılar" diyen 7 yaşındaki oğluna vatandaşın vereceği cevap nedir? "Savcı amca biz ona rüşvet verdik sanmasın diye ne olur ne olmaz yazmış" mı?

Takdir edersiniz ki, polisin öncelikli amacı "vatandaşın huzuru ve rahatını" temindir, "kendi huzur ve rahatını" değil.