Mesajı Okuyun
Old 17-12-2010, 16:07   #1
serpil

Varsayılan Çekteki imzanın sahte olması-Dolandırıcılık ve Mükerrer Yargılama

Merhabalar saygıdeğer meslekdaşlarım,
Bugün aldığım bir karar beni oldukça şaşırttığı için sizlerle paylaşmak ve değerli görüşlerinizi almak istedim.

Müvekkil şirket ile ticari ilişki içerisinde olan bir şirket aldığı mallara karşılık verdiği son çekte imzayı şirket yetkilisi yerine 3. bir şahsa attırmış olduğundan bulunduğumuz karşılıksız çek şikayeti sonuçsuz kalmış ancak karşılıksız çek davasına bakan mahkemece evrakta sahtecilik veya dolandırıcılık olabileceği gerekçesi ile dosya Ağır Cezaya gönderilmiştir.

Ağır Cezada yapılan yargılamada sanık hakkında beraat kararı çıkmıştır. Karar gerekçesi ise şu şekildedir: Savcının mütalası " Ancak, dolandırıcılık eyleminin oluşmasına rağmen sanık daha önceden karşılıksız çek suçundan dolayı yargılandığında özel olan bu eylemi 3167 sayılı yasa yönünden yapılan yargılamadan sonra düşünülemeyeceği ve mükerrer olduğunun kabulü gerektiği.."
Mahkemenin kararı " sanık hakkında aynı çek nedeniyle karşılıksız çek düzenlemek suçundan kamu davası açıldığı ve sanığın beraatine karar verildiği anlaşıldığından sanık hakkında dolandırıcılık suçundan açılan kamu davasının reddine"

Kısaca mahkeme diyor ki tamam sanık dolandırıcılık suçunu işlemiştir ancak eylemi daha önce karşılıksız çek davasında değerlendirildiği için ceza veremiyoruz.

Ceza davaları ile ilgilenmediğimden belki benim gözümden kaçmış bir nokta vardır umuduyla siz değerli meslekdaşlarımla paylaşmak istedim bu kararı.