Mesajı Okuyun
Old 15-12-2010, 15:52   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.OnurERSEN
Değerli meslektaşlarım, açmış olduğum boşanma davasında ( davalıya ulaşamadığım için çekişmeli olarak açtım, aslında anlaşmalı boşanma ) müvekkil ile davalıyı aynı anda duruşmada hazır edemedim. Yanlız bir sonraki celsede davalı gelerek davayı kabul etti. Bir tane tanık dinlettik, ayrıca müşterek çocukta ( 16 yaşında ) taraflar arasında problem olduğunu söyledi.
Fakat hakim tanık beyanlarını inandırıcı bulmadığını belirterek davanın reddine karar verdi.
Kararı temyiz edeceğim emsal Yargıtay ilamı arıyorum.
Yardımlarınız için teşekkürler...

Esasen MK 166/3'e göre davalının davayı kabulü (maddede yazılı diğer şartlar da varsa) boşanma kararı verilebilmesi için yeterlidir; tanığa bile gerek yoktur.

Alıntı:
MK 166/3'ün unsurları:

- Evlilik en az bir yıl sürmüş olması,
- Eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi, - Hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi,
- Boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi hakimin uygun bulması.

Bu nedenle sözettiğiniz kararın temyiz üzerine Yargıtay'ca bozulacağını düşünüyorum.

Ancak, temyiz incelemesinin uzun sürmesi nedeni ile bu davayı kesinleştirip, tarafların her ikisini de duruşmada hazır olabileceklerse, yeni bir anlaşmalı boşanma davası açılması daha pratik olabilir.