Konu: haklar
Mesajı Okuyun
Old 13-12-2010, 19:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Öncelikle sizin ve müşterek çocuğun güvenliğinin sağlanması bakımından en yakın aile mahkemesine başvurarak evden atılma olayı nedeni ile müşterek konuta giremediğinizi ve maruz kaldığınız şiddet sebebi ile koruma kararı isteyiniz.Bu korma kararında eşinizin korku ve şiddete yönelik tüm davranışların yasaklanmasını,müşterek konuttan uzaklaştırılarak evin size ve müşterek çocuğa tahsisini,evin mutat giderlerinim eşiniz tarafından ödenmeye devam edilmesini,ayrıca geçim ve çocuğun bakımı için 6 ay süresince nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Şiddet uygulayan sonuçlarına katlanmalıdır.

2-Boşanma konusunda karar verir iseniz davayı kusursuz tarafın açması uygun olur.Bu durumda eşiniz dava açıp "ben eşimi ve çocuğumu evden attım,bu sebeple şiddetli geçimsizlik var boşanma istiyorum" derse davası muhtemelen reddedilecektir.

Bu nedenle davayı sizin açmanız daha uygundur.

3-Boşanma davasında mevcut ve beklenen mali haklarınızdaki kayıplarınız için maddi,kişilik haklarına yönelen saldırılar ( örneğin şiddet uygulanması)için manevi tazminat talep edebilirsiniz.

4-Dava sırasında ve sonrasında çocuk sizin yanınızda ise talep halinde karşı taraf tedbir ve boşanma sonrasında iştirak nafakası ödeyecektir.Kendiniz için tedbir nafafası dava süresince mükerrer olmamak koşulu ile istenebilir.Geliriniz daha fazla olduğundan sizin yoksulluk nafakasına karar verilemsi pek mümkün değildir.

5-Boşanma davasında borçların bir kısmını eşinizin istlenmeyi kabul etmesi sizi borç yükümlülüğünden kurtarmaz.Olsa olsa bu miktarı eşinizden talep edebilirsiniz.

6-Darp olayının sonrasında tanıkların bunu görmeleri ve mahkemede bunu açıklamaları dosyanız bakımından önemlidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.