Mesajı Okuyun
Old 09-12-2010, 14:06   #1
KAGEMUSHA

Varsayılan Hastalıklı Kurbanlık Satımı

Sayın üstadlar meslekteki ilk işim ve şimdiden tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Olay kısaca müvekkil Ankara da kurban bayramı için belediyenin kurduğu hayvan satım yerinden Amasya da ikamet eden ve hayvanlarını satmaya getiren şahıstan 2650 tl ye hayvan alıyor.Kesim sırasında hayvanın akciğer ve kaburgalarında bir tuhaflık olduğunu anlıyolar ve belediyeye ihbarda bulunuyolar bunun sonucun da veteriner hekim geliyor ve hayvanıın iç organlarında tüberküloza rastlandığını ve etinin yenmesinin mümkün olmadığına dair tutanak düzenliyor ve etler imha ediliyor.Satıcıyla temasa geçtim fakat pek ödeme tarftarı değil bu arada.Elimde hayvanların geldiği yerden yani Amasya valiliğinin veteriner hekimi tarafından hayvanın sağlıklı olduğuna ve satılabileceğine dair hayvan pasaportu adında bir belge var.Sorularım şöyle ;
1- Davayı hangi şehirde ve hangi mahkemede açmam lazım?
2-Ayıba karşı tekeffül hükümleri ne dayanarak paranın faiziyle iadesi mümkünmüdür?
3-ANKARA VALİLİĞİ İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AMASYA VALİLİĞİNE hayvanın durumuyla ilgili ihbarname düzenlettirdim ve 3285 sayılı kanunna göre işlem yapılması talebinde bulundum.Bu kanunda ki mad.41/b deki tazminatı alabilirmiyim ve veterinere görevini yapmadığı için ayrıca dava açmalımıyım?
4-Bu konuyla ilgili elinde Yargıtay kararı olan bir meslektaşım, kararı benimle paylaşırsa sevinirim.