Mesajı Okuyun
Old 07-12-2010, 11:11   #1
avenginakbaba

Varsayılan kira bedelininin ödenmemesi nedeni ile tahliye ve itirazın kaldırılması

merhabalar,
öncelikle vereceğiniz cevaplar ve göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ediyorum.

kira bedelinin ödenmemesi nedeni ile sulh hukuk mahkemesinden tahliye kararı alınmış.

taşınmazı tahliye ettikten sonra, geçmiş aylara (yıllara) ilişikin kira alacağının tahsili konulu bir icra takibine giriştik. borçlu/kiracı: kira bedelini ödediğine dair itiraz ederek takibi durdurdu.

ben ise bu karar içerisinde geçen," .....öte yandan davalı kira borcunu ödediği yönündeki beyanını belge ve sair delille ispatlayamamıştır." denmektedir.

ben ilam içerisinde geçen ve tahliyenin konususnu oluşturan, kira bedelinin ödenmemesi sebebi ile, tümcesine dayanarak, icra hukuk mahkemesinde "itirazın kaldırılması" davası açmak istiyorum.

bunu istememin nedeni, icra hukuk mahkemesinde açılacak itirazın kaldırılması davasının daha erken neticeleneceğini düşündüğümdendir.

mahkeme, yukarıda bahsettiğim ilamı, iik 68'deki belgelerden sayıp kendini görevli mi görecektir. yoksa görevsizlik verip itirazın iptali davası açılması gerektiğini mi söyleyecektir.

bu arada, kira sözleşmesi yazılı olmayıp sözlüdür.