Mesajı Okuyun
Old 24-11-2010, 17:54   #1
AV. İLKER VURAL

Varsayılan Bozuk asfalt-bisiklet kazası-tam yargı davası

Müvekkilim 27/10/2010 günü akşam saatlerinde bisikleti ile asfalt yolda ilerlerken, bisikletin ön tekeri asfalttan daha düşük seviyede bulunan rögar kapağı boşluğuna girmiş,bunun üzerine müvekkilim dengesini kaybederek yere düşmüş, müvekkilimin kafatasında çatlaklar oluşmuş ve müvekkilim bir hafta ara yoğun bakım denilen ünitede kalmıştır.
İdareye karşı 15.000 - TL manevi tazminat istemli tam yargı davası açmayı düşünüyorum.
Ancak bazı hususları çözemedim.
1 - ) Kusur kimden kaynaklanıyor? Asfalt mı yüksek atıldı yoksa rögar kapağı mı asfalt seviyesinin altına çöktü bunu bilemiyorum. Bunu tam olarak çözemediğim için belediyeye ve kaski(kayseri)'ye birlikte başvurmam, istemimiz kabul edilmezse de dava aşamasında her iki idareyi birlikte davalı olarak göstermem uygun olur mu?
2 - ) Müvekkilimin kask takmaması, daha dikkatli olmaması büyük ihtimalle tazminattan indirim sebebi olacaktır. Müvekkilimin kusuru tazminat talebinin tamamen reddi sonucunu doğurur mu?
3 - ) Belirttiğim yolda yaklaşık 10 yıldır hiçbir çalışma yapılmadı. Yol kötü durumda. Hizmet kötü işlemiş veya hiç işlememiş. Bu gerçeğe rağmen davamızın reddedilme durumu(müvekkilim kask takmadığı ve daha dikkatli olmadığı için) söz konusu mudur?
Saygılarımla.