Mesajı Okuyun
Old 29-11-2006, 12:02   #70
Adli Tip

Varsayılan Avukatlık Sınavı geç kalınmış bir sınavıdır!

Değerli Meslektaşlarım;

Hukuk Fakuletelerinde okuyan öğrenci arkadaşlarımız ve Stajyer Avukatları da meslektaş olarak gördüğümden, sadece "meslektaşlarım" demeyi yeterli buldum.

Avukatlık Sınavı ilk gündeme geldiğinde ben hukuk fakultesinde öğrenciydim. O dönem bizler de sınava karşı çıkmıştık, fakat bizim karşı çıkmamızın sebebi şuydu; bizler hukuk fakultesine girerken boyle bir sınavı öngörmemiştik. Yasa taleplerimiz doğrultusunda değişikliğe uğradı. İşin özü şu ki; şu anda bu sınava -umarım- girecek olan arkadaşlarımız henuz ÖSS'de hukuk fakultesi tercih ederken dahi bu sunavdan haberdardılar. Yıllardır aşikar olan sınavı bugün gündeme getirmek popilist bir yaklaşımdan öte bir durum değildir. Öyle tahmin ediyorum ki "bir defaya mahsus olmak üzere sınavı bu yıl için kaldıralım" diye bir teklif olsa; şimdi sınava hayır diyenler, hiç ses çıkarmayacaklardır.

Mesleki bir deformasyon bu kadar aşikarsa, avukatlar artık ciddi bir geçim sıkınıtısı içerisndeyse bunun sebebi arz talep dengesizliğidir. Elbette ki yeni hukuk fakultelerinin açılmalarını engellemek, mevcut fakultelerin kontenjanlarını sınırlamak, neticede hukuk eğitiminin kalitesini artırmak daha etkin bir çözimdür. Ne var ki kısa zamanda bunları yapmak mümkün değil ve tek çare sınavdır.
Stayer avukatlar da hakim adayalarıyla benzer sosyal haklara sahip olsun istiyorsak ve benzer şekilde savunmanın, iddia ve karar mercii kadar önemli olduğu unutulmasın istiyorsak,
Ya hakim ve savcı seçme sınavı da kaldırılsın(o zaman ne çileler bekler bizi adliye salonlarında siz tahmin edin) ya da avukatlar da bir sınavdan geçerek rüştünü bir kez daha ispatlayabilsin.