Mesajı Okuyun
Old 20-11-2010, 01:07   #2
Gemici

Sayın mata,
'İthal Gelinlerin!' çoğunun başına gelen olaylardan biri sizin de başınıza gelmiş.

Ben Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşlarının büyük bir kısmının, değil bulundukları ülkeye ayak uydurmuş olmalarını, Türkiye'deki toplumsal gelişmenin bile çok gerisinde kaldıklarını düşünüyorum ve bu türden olaylara çokça şahit oluyorum. Özellikle Türkiye'den yeni gelmiş olan gelin veya damadın dil bilmemesinden faydalanarak büyük eziyetler çektirir ve aşağılarlar. Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey ve tutulacak en iyi yol, hemen polise veya bir sosyal yardım kurumuna gidip yardım istemektir.

Sizi Türkiye'ye geri gönderdiklerine göre bu olanaklardan yararlanabilme şansınız ortadan kalkmış durumda. Aile birleşimi vizesinden yararlanarak Belçika'ya gittiğinizi yazıyorsunuz. Gittikten sonra oturma müsaadesi alıp almadığınızı bilmiyorum. Belçika' daki durumu tam olarak bilmediğim için kesin birşey diyemiyeceğim, ama pasaportunuzdaki vize ile Belçika'ya geri dönebileceğinizi zannetmiyorum. Geri dönseniz bile bu geri dönüşün size fazla bir faydası olacağını zannetmiyorum. Çünkü oturma müsaadesi olmadan orada zaten kalamazsınız. (Not: oturma müsaadesi ve vize konusunda yazdıklarım, Belçika yabancılar hukukunu bilmediğim için bir tahminden ibaret)

Eşiniz ailesi ile birlikte otruduğuna ve ailesini size tercih ettiğinden, evliliğinizden fazla bir şey beklemeyin derim. Yapabileceğiniz en iyi şey, takılarınızı ve değerli eşyalarınızı kurtarmak ve gerekirse nafaka talep etmek bence.

Gerekirse Belçika'da avukatlık yapan ve Türkçe konuşabileceğiniz alttaki linkteki Avukatlardan birisi ile temasa geçin.

http://www.rehber.be/pagedorsubcat.p...&w=1920&h=1080

Saygılarımla