Mesajı Okuyun
Old 17-11-2010, 12:04   #2
Admin

Alıntı:
Yazan lifee
Merhabalar,
15 gün sonra sona erecek bir kira sözleşmesi var. geçen kira döneminde herhangi bir artırım yapılmamış, bu kira döneminde artırım ve evin satılması halinde tahliye edilebilir şartı konulmak isteniyor.Ek bir protokol mu yapmalıyım yoksa yeni bir kira sözleşmesi mi ? elinizde örnek bir protokol varsa bana yardımcı olabilir misiniz çok teşekkürler
Ek protokol mü yoksa yeni bir kira kontratı mı yapacağınızın hukuki yönden çok farklı veya önemli olmadığını düşünüyorum, her ikisi de kira miktarının arttırımı açısından aynı sonuca ulaşacak ve geçerli olacaktır. (Devam eden ve otomatik olarak yenilecek bir sözleşme varken "yeni bir sözleşme" yapılması çoğu kez davalarda işleri karıştırdığından, ben yine de protokol öneririm)

Öte yandan "evin satılması halinde tahliye edilebilir" koşulu için aynı sonuca ulaşma imkanı bulamıyorum. Eğer bu bir "tahliye taahhüdü" ise, tahliye tarihini açık olarak belirtmeniz gerekiyor, bu şekilde muğlak bir ifade kullanamazsınız. Eğer bu tahliye taahhüdü değilse, o zaman da buna dayalı olarak tahliye yapmanın mümkün olacağı kanaatinde değilim. Dolayısıyla bu yazdığınız şartı bu şekilde uygulamanız güç olabilir.