Mesajı Okuyun
Old 06-11-2010, 16:34   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

18 yaşını doldurmuş çocuklarınız için "velayet" sözkonusu değildir artık. Onlar reşittir.

Reşit çocuklarınızın eğitim giderleri karşılanmıyorsa, muhtaç durumdalarsa, babalarına veya size karşı yardım nafakası davası açabilirler.

** Ayrıca eğitim bursu olanaklarını araştırabilirsiniz.

Boşanmak istemediğinizi belirttiğinizden bu konuda irdeleme yapmıyorum.

Ancak eşiniz evi 2002 sonrası emekli ikramiyesi ile evlilik birilği içinde aldıysa evin değerinin yarısı üzerinde sizin tasfiye payı "alacağınız" bulunmaktadır. Bu kanundan kaynaklanan hakkınızdır.

Mülkiyeti eşinize ait evdeki alacağınızı ancak; boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra 1 yıl içinde talep edebilirsiniz.

Unutmayın hakkınız mülkiyet hakkı değildir para alacağı hakkıdır.

Hatta bu ev üzerine bir an önce "aile konutu" şerhi de işletin.

Ayrıca şu anki eşinizden "şiddet" görüyorsanız (ekonomik, psikolojik, fiziki..) en yakın aile mahkemesinden koruma kararları da talep edebilirisiniz.
Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.
Örnek kararlar yukarıdaki gibidir.

Daha fazlası için bir meslektaşımızla doğrudan görüşünüz.

Saygılarımla,