Mesajı Okuyun
Old 03-11-2010, 19:58   #6
TAJMAHAL

Varsayılan Kanimca Durmali...

Usulüne uygun taahüt haciz takibi durdurduğu gibi kanımca faizi de durdurur kanaatindeyim, e o zaman İİK 111. maddenin bir esprisi olmaz ki...
Daha önce de reddetmiştim merciye taşımadı avukat adkadaşlar.
Benimdayandığım nokta şu; Dökümü 10000 TL olan bir borç 5 eşit taksitte ödenmesi konusunda alacaklının kabulü ile taahhüt tutanağı düzenleriyor. Borçlu sürelere uyarak yatırıyor, (bu süre zarfında haciz duruyorsa ) faiz yönünden BK 84 e göre ayrıca talepte bulunamaz, eğer bulunabilme hakkına sahipse o zaman şöyle bir durum ortaya çıkar... "Her ne kadar borçlu süresi içerisinde taksitlerini yatırmışsa da, 4 aylık sürede borca faiz işlemiştir, faizden dolayı (5. taksi de yatmadan) haciz talep ediyorum" E o zaman icra müdürü madem haciz hakkını kesiyor, neye göre haciz talebini kabul edecek? Böyle bir hak doğuyorsa taahüdün mantığı nerede kalıyor... Ben şahsım adına hiç merciye tanınmıyor ama taahhüt alacaklıca/ vekilince de kabul edilen borçlarla ilgili haciztaleplerini bugüne kadar reddettim... Bu konuda Yargıtay kararı henüz bulamadım, ama bulur-bulmaz da, ya da bulan olursa paylaşırsa sevinirim...