Mesajı Okuyun
Old 26-10-2010, 14:02   #1
hukkuk

Varsayılan Taşınmaz ihalesinin feshi

Selamlar
Bir taşınmaz haczinde ilk alacaklı sırasındaydım.(haciz sırasındaki ilk beş dosya müvekkilime aitti)Daha alt sıradaki bir alacaklı bu taşınmazın icra yolu ile satışını yaptırmış ve satış bedeli ilk sırada olduğumuz için müvekkile ödenmişti.Ancak borçlunun ihalenin feshi için dava açması sonucu bu ihale fesh olmuş,icra dosyasına müvekilim almış olduğu satış bedelini iade etti.
İhalenin feshi ile birlikte tapu kayıtlarının eski malike dönmesi gerekiyor ancak 1 yılı geçmesine rağmen ihaleyi fesh ettiren borçlu veya aleyhine fesh olan alıcı tapuya başvurarak tapu kayıtlarını eski malik üzerine geçirmemişler.Ben bu arada icra dosyalarımı yenileyerek satış talebi için teminat yatırdım.Ancak tapuda halen ihalede alıcı durumunda olan şahıs malik gözüküyor.Ben ihalenin feshinin tarafı olmama rağmen ihalenin feshi kararına dayanarak tapuda taşınmaz kayıtlarının eski malik adına geçirilmesini talep edebilirmiyim?Tapunun eski malik (borçlu)adına döndürülmediği sürece benim icra dosyalarımda satış isteme sürelerim zamanaşımı v.s. işlermi?Yada bu tür taşınmaz ihalesinin bir bütün olarak sonuçları ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgisi olan varmı?Ben ilk alacaklı sırasında olmakla birlikte satışı yaptıran kişi değilim.