Mesajı Okuyun
Old 26-10-2010, 11:39   #8
Av.Selim Balku

Sayın Adli Tıp'ın belirttiği görüş ile bir ihtimal özen yükümlülüğü daraltılabilir.

Belirtmek gerekir ki, özellikle iş davalarında, davaya başvuran işçi, ne kadar alacaklı olduğunu bilmez. Davacının avukata başvururken ki arzusu, ne kadar alacaklı ise bu alacağın tahsil edilmesidir.

Davaya bakan avukat ise icrai ve ihmali davranışı ile müvekkilini zarara uğratmadan adaletin tecelli etmesini sağlamakla yükümlüdür...

İcra mahkemesinde ki dava neticesinde, davacı işçi, alacağını geç almakla birlikte, icra vekalet, dava vekalet, faiz, mahkeme masrafı ödemek zorunda kalmıştır.

Tartışmalı olan bir konuda takibi başlatan avukat en azından meselenin tartışmalı olduğunu biliyorsa bu konuda müvekkilinden talimat alması gerekirdi diye düşünüyorum.

Aksi takdirde, tartışmalı olan her konuda, kişisel hukuki görüşlerimiz uğruna, savunduğumuz her fikrin tatbiki için müvekkilimizi zarara uğratma ihtimalimiz vardır.

Sayın Özfn 34'ün de belirttiği üzere kararı veren iş mahkemesi hakiminin sorumlu olacağına katılmıyorum.

Ben diğer meslektaşlarım gibi, avukat özen yükümlülüğünü ihlal etmiştir diye şimdilik düşünüyorum.

Kolay Gelsin...