Mesajı Okuyun
Old 22-10-2010, 16:23   #1
canaz

Varsayılan Nesebin Reddi Davası Açabilecekler

Değerle Meslektaşlar
Esasen konuyla ilgili önceki yorumları okudum ancak, netice itibarıyla ve meselenin çözümüne ilişkin konuya kesinlik kazandırmadım. Bu nedenle tekrar sormak ihtiyacı hissettim.
Annenin önceki evliliği, davalı kocadan kaynaklanan tebligat meselesi yüzünden, 3-4 senelik bir yargılama safahatından sonra boşanma ile neticelenir. Ancak, boşanma davası neticelenip kesinleşmeden bu süreçte gayrıresmi olarak birlikte yaşadığı bir adamdan iki çocuk edinir. Doğum tarihleri itibarıyla çocuklar evlilik birliği içinde doğmuş göründüğünden ve biyolojik baba üzerine yazdıramadığından çocuklar için kimlik çıkartmaz. Fakat okul çağı geldiğinde mecburen önceki kocanın nüfusuna kaydedilerek çocuklar için cezalı olarak kimlik çıkartılır. Nüfus Müdürlüğü, önceki kocanın kayıtlı bilinen son adresine bildirimde bulunur. Cevap olumsuzdur.
Önceki kocanın boşanma davası sırasında dahi bulunamamış olması nedeniyle nesebin reddi davası açabılmesi mümküm görünmemektedir.
Bu durumda, anne veya biyolojik babanın izleyeceği yol ne olmalıdır?
Bu kişiler nesebin reddi davasını doğrudan açabilirler mi veya buna ilişkin kayyım atanmasını isteyebilirler mi?
Hak düşürücü süreler ne zamandan itibaren hesapyanmalıdır?
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürlür. Hepinize iyi çalışmalar.