Mesajı Okuyun
Old 13-10-2010, 20:37   #18
Kemal Yıldırım

Anladığım kadarıyla müvekkiliniz şu an öğrenci.. Öğrenci olduğunu belgelemeniz yeterli olacaktır.

Ben mezuniyetimden 474 gün sonra yoklamamı yaptırdım.. Yani yoklama kaçağı idim.

Evraklarım hazırlandı, savunmam alındı ve evraklar memleketimdeki C.Savcılığına gönderildi. C.Savcımız da haklı olarak takipsizlik kararı verdi. Gerekçeye gelince:

Benim okulumu bitirip mezun olduktan sonra 2 yıllık ek tecil hakkımın olduğu, askerlik kanununda vs. kanunlarda bu tecil hakkımı kullanmak üzere ne kadar sürede başvurmam gerektiği konusunda kesin tarih bulunmadığı, dolayısıyla benim tecil hakkımı bu 2 yıllık süre içerisinde her zaman kullanabileceğim, bu 2 yıllık süre içerisinde yoklamamı yaptırarak tecil hakkımı kullanmadığım takdirde yoklama kaçağı olacağım. 2 yıllık süre içerisinde yoklama için başvurduğum ve erken sevk talebinde de bulunduğum için suçun oluşmadığı kanaatine varılarak hakkımda takipsizlik kararı verildi. Aksi durum olsa ve hakkımda kamu davası açılmış olsa idi, savunmamı da bu çerçevede yapacaktım zaten

Bu konuda Askeri Yargıtay' ın bolca kararına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca TRT duyurusunun da tebliğ yerine geçmeyeceği hususuna dayanabilirsiniz. Nitekim tebliğ için bütün yolların denenmesi, şahsa ulaşılamadığı takdirde duyuru veya ilan şeklinde tebliğ yoluna son çare olarak başvurulması gerekmektedir.

335. Dönem Hak. Atğm. Kemal YILDIRIM
Hava Eğitim Komutanlığı Güzelyalı / İZMİR

Saygılarımla...