Mesajı Okuyun
Old 13-10-2010, 16:38   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan v. Aynur
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Benim yıllık ücretli izine ilişkin bir sorum olacaktı. İşçi yıllık izinlerinin kullandırılmadığı yönünde ücret alacağına ilişkin bir dava açıyor. Karşı taraf dava sırasında yıllık izinleri kullandırdığına dair yazılı bir belge ibraz edemiyor ve işçiye yemin teklifinde bulunuyor. İşçi de yemin ediyor ve davanın kabulüne karar veriliyor. Ancak daha sonra karşı taraf işçinin izinlerini kullandığına dair belge bulup, yalan yere yemin etmekten dolayı suç duyurusunda bulunuyor ve işçi alacağından dolayı da yargılamanın iadesi yoluna gidiyor. Benim size sorum bu durumdan işçinin nasıl kurtulabileceği, bir devlet kurumunda çalışan işçilerin çoğu izin kullanıp kullanmadığını bilmiyor. Dolayısıyla kurumca yazılı bir belge sunulamayınca da yemin ediyor. İzinlerin tamamını değil de bir kısmını kullanmış ise yeminin nasıl bir etkisi olacaktır? Olayın hem cezai hem de hukuki boyutunda işçinin yapabileceği nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yemin metni nasıl?