Mesajı Okuyun
Old 06-10-2010, 23:31   #1
yeditepelişehir

Varsayılan tutuklama kararına itiraz-soruşturmadaki usulsüzlükler

CMK kapsamında bir şüphelinin sulh ceza mahkemesindeki sorgusuna katıldım ve şüpheli tutuklandı. İddia edilen suç nitelikli cinsel saldırı. Dosyayı incelediğimde usulsüz olarak gördüğüm hususlar ise şunlar. 1- Şüphelinin savcıılıktaki ifadesi müdafi huzurunda alınmamış.İddia edilen suç için verilecek cezanın alt sınırı 5 yıldan fazla olduğu için zorunlu olarak müdafi bulunması gerekirdi diye düşünüyorum.Bariz bir hata.Ben mi bir şey kaçırıyorum diye tereddüt ediyorum. 2- İddia edilen suçla ilgili şüpheliyi birisi telefonda konuşturuyor.Israrla soruyor.Yaptım ve yapmadım şeklinde karmaşık ifadeleri var.Bu görüşme kayda alınıyor.Hukuka aykırı yolla elde edilmiş bir delil sözkonusu değil mi? 3- Mağdurun jandarmadaki ifadesi kendisi adına şikayetçi olan babasının ifadesine çok benzer nitelikte ve mağdur epilepsi hastası,konuşamadığı ifade ediliyor,yani jandarmada normal bir insan gibi ifade vermesi mümkün gözükmüyor,kaldı ki başka bir cmk dosyasında da hakim tarafından mağdurun konuşmadığının tespit edildiği kendisine müdafii atanması gerektiği şeklinde ifadeler var.Muhtemelen jandarma mağdurun ağzından çıkmışcasına ifadeyi yazmış ve müdafiinden gözünden kaçmış şeklinde şüphem var. İddia edilen suçu bir şahsın gördüğünü iddia eden babanın aksine aynı şahsın görmedim ama şüpheli vs vs yaptığını bana söyledi şeklinde bir tanık ifadesi de var. Bunlara değinerek yazılacak bir itiraz dilekçesi neticesinde tutuklama kararı kaldırılabillir mi? nedense karıştırıyorum ama kararı veren sulh ceza mahkemesine mi yoksa üst mahkeme asliye cezaya mı itiraz etmek gerekiyor? görüşlerini bildiren herkese şimdiden teşekkür eder ve saygılarımı sunarım.