Mesajı Okuyun
Old 04-10-2010, 20:23   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim,
Sorun bir yabanci devletin Turkiyedeki elciligiyle ilgilidir, soz konusu diplomatik temsilci tum yerli calisanlarin paralarini ya elden yada baska baska finans kuruluslari araciligyla odemekte ve sosyal sigortalar kurumuna gercek maas bilgilerini aktarmamakla aylik prim ucretlerini gercek disi bildirmektedir. Arastirmamin sonucunda bu islemin yaklasik 20 yila askindir yapildigini gordum. Kendime yediremiyorum, ihbar yaptim, sikayet ettim ses seda yok sanki bizimkiler bos ver yemisler afiyet olsun diyorlar bu nedenle baska bir yol baska bir care baska bir fikir bu isi kurcalayayacak devleti harekete gecirebilecek bir yol ariyorum dusuncelerinizi paylasmanizi dilerim.
Saygilarimla

Sayın umutlaw,
devlet harekete geçtiği andan itibaren milletlerarası anlaşmalara ters düşmüş olur. Konsolosluk ve diplomatik ilişkileri düzenleyen Viyana Sözleşmeleri, bahsettiğiniz konuda devlete herhangi bir hak tanımıyor. Yapılabilecek tek şey, söz konusu çalışanların iş sözleşmelerini incelemek, gerekirse söz konusu elçiliğin bağlı olduğu devlet yasalarına göre hukuki süreç başlatmaktır.

Alttaki linklerden
Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi ve
DİPLOMATİK İLİŞKİLER HAKKINDA VİYANA SÖZLEŞMESİ
metinlerini bulabilirsiniz.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\\

Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi
Resmi Gazete Tarih: 27 Eylül 1975

Madde: Madde 48 - Sosyal sigorta rejiminden bagisiklik
1. Bu Maddenin 3. fikrasi hükümleri sakli kalmak üzere, gönderen Devlet'e gördükleri hizmetler konsunda konsolosluk mensuplari ve onlarla birlikte yasayan aileleri efradi, kabul eden Devlet'te yürürlükte bulunan sosyal sigorta hükümlerinden muaftirlar.

2. Bu Maddenin 1.fikrasinda öngörülen bagisiklik, konsolosluk mensuplarinin özel hizmetinde bulunan özel personel mensuplarina da keza asagidaki sartlarla uygulanir.

a) Kabul eden Devlet vatandasi olmamalari ve kabul eden Devlet'te devamli ikametgahlari bulunmamamasi ve

b) Gönderen Devlet'te veya üçüncü bir Devlet'te yürürlükte olan sosyal sigorta hükümlerine tabi olmalari.

3. Hizmetlerinde bu Maddenin 2.fikrasinda öngörülen bagisikligin uygulanmadigi kişiler bulunan konsolosluk mensuplari, kabul eden Devlet'in sosyal sigorta mevzuatinin isverene yükledigi yükümlülüklere uymalidirlar.

4. Bu Maddenin 1.ve 2. fikralarinda öngörülen bagisiklik, kabul eden Devlet mevzuatinin yer vermesi sartiyla bu Devlet'in sosyal sigorta rejimine isteyerek tabi olabilme olanagini ortadan kaldirmaz.
Anlaşma metni için:
Link:
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/Cift...na_anlasma.htm

DİPLOMATİK İLİŞKİLER HAKKINDA VİYANA SÖZLEŞMESİ
Resmi Gazete Tarih: 24 Aralık 1984
Link:
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/Cift...a_sozlesme.htm

Saygılarımla