Mesajı Okuyun
Old 01-10-2010, 11:52   #1
Av.Nihan

Varsayılan Tapuda şerh verilmiş kat karşılığı inşaat sözleşmesi

Sevgili arkadaşlar
Halledemediğim bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. Bir kooperatifin gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi tapuda şerh verilmiş durumda.Bu sözleşmeye göre belli sayıda bağımsız bölüm kooperatife ait ve bunların hangileri olduğu sözleşmede belirli. Tüm bağımsız bölümler üzerinde arsa sahipleri adına kat irtikakı kurulmuş durumda ve sözleşme de her bağımsız bölüm için tapuda şerh verilmiş. Ancak kooperatife ait bağımsız bölümlerden büyük bir kısmı arsa sahipleri tarafından 3.şahıslara satılmış. Konuyu araştırıyorum.Ancak bir sonuca varamıyorum.Şöyle ki; tapuda şerh verilmiş sözleşme kuvvetlendirilmiş bir şahsi hak sağlıyor. Ancak şerhin arsa sahibinin mülkiyet hakkını kısıtlamayacağını da araştırmalarım sonunda öğrendim. Bu durumda arsa sahibinde zarar ziyan talebi dışında, bağımsız bölümleri geri alma imkanımız mevcut mu? Bu konuda ne yapabilirim? Diğer bir ifade ile şerhe rağmen satın alan 3.şahısa dava açıp bağımsız böölümü geri alabilir miyim? Şunu da belirteyim.Sözleşmede kooperatife ait bağımsız bölümler belli ama tapuda bu belli değil. Sadece bütün bağımsız bölümlerde (kooperatife ait olan ya da olmayan) sözleşme, şerhli.Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.