Mesajı Okuyun
Old 24-09-2010, 17:05   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.m.taçyıldız
sayın ergin sizi tenzih ederek şunu söylemek istiyorum; yeni tck'nın yapısına göre kanun aptalları bile korur. bu eylemde de en baştan beri ödememe kastı varsa açık olarak karşı tarafı kandrma vardr. çünkü oraya yemek yemeye girerek açık olarak ödeyeceğini belli etmektedir ve ödemeyerek de hileyi gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

Yukarıdaki örneğe göre, benim "başlangıçtan itibaren ödememe kastımın" olup olmadığını kim, hangi ölçüte göre belirleyecektir?

"Bir yere yemek yemeye girmek" hileli davranış mıdır? Benim verdiğim örnekte, ben lokantadki diğer müşteriler gibi davranıyorum. Siparişimi veriyorum, yemeğimi yiyorum. "Hileli davranışlar" yok. Benim niyetimin "baştan itibaren ödememe" yönünde olduğunu müşteki lokanta sahibi nereden bilecek. Bunu bilebiliyorsa, bir bakışta kimin "ne", "ne kadar" yiyeceğini ve kimin kavga çıkarıp çıkarmayacağını da bilebilir. Biz de ona lokantacı demeyiz, medyum deriz.

Alıntı:
Bu da pratikle ilgili bir sorundur. başlangçtaki kastın belirlenmesi ispatı zor bir husustur haklısınız ancak soru sahibinin anlatımı çerçevesinde teorik olarak bu konuya cevap veriliyor diye düşünüyorum. en azından ben o açıdan yorum yapıyorum

Siz yazdıkça, ben soru sahibinin mesajlarını tekrar okuyorum.Ama sizin çıkardığınız anlamı ben çıkaramıyorum.