Mesajı Okuyun
Old 15-09-2010, 11:47   #12
Av.Selim Balku

Varsayılan Ben o kadar karamsar değilim.

Geçmiş olsun demek için daha erken;

Meseleye iki madde açısından bakmak lazım.

TCK 257 ve Avukatlık Kanunu 41

257/1
Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu 3 sebepten birinin oluşması, suçun oluşmasına sebep olabilir. Bu 3 sebebin gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyorum.

ancak

sizin bir mazeretiniz var, siz başka bir baroya nakil oldunuz, bu durumda baro bir başka avukat atamalıydı.

Bildiğim kadarı ile müdaffi atamasını barolar yapıyor, yani mahkemeler atama işlemine karışmıyor.

Siz baroya nakil olacağınızı bildirdiniz ancak elinizdeki dosyaları ne yapacağınızı sormayı unuttunuz veya nasıl olsa baro ben nakil olduğum için yeni bir avukat atar diye düşündünüz.

Bu durumda Avukatlık Kanunu 41/2 önem arzedebilir.

Şu kadar ki, adlî müzaharet bürosu yahut baro başkanı tarafından tayin edilen avukat, kaçınılmaz bir sebep veya haklı bir özürü olmadıkça, görevi yerine getirmekten çekinmez. Kaçınılmaz sebebin veya haklı özürün takdiri avukatı tayin eden makama aittir.

Bu maddeye göre sizin kaçınılmaz bir sebebiniz var.

Kısacası ben olsam taşı baroya atardım

Kolay Gelsin...