Mesajı Okuyun
Old 14-09-2010, 14:53   #13
ehvarreen

Varsayılan benzer bir soru

Öncelikle herkese şimdiden teşekkürler,

Ben alacaklı vekili durumundayım.Bir hukuk bürosunda çalışıyorum benden önceki meslektaşım 2006 yılındaki haciz üzerine 2 yıl içerisinde süresinde satış talep etmiş aynı gün satış avansının ve kıymet takdiri için avansın yatırılmasını talep etmiş ve hem kıymet takdiri hem de satış avansı için 750,00-TL 2008 yılında yatırmış.Ancak 2008 yılındaki satış talebinde alacaklı vekilinin imzası var iken icra dairesi bu konuda bir karar verip imza atmamış ama satış ve kıymet takdiri için yatırılan avansı almış işin aslı ardarda sayfalarda olan talepleri gözden kaçırmış ve satış ve kıymet takdiri için avansın alınması talebi imzalanırken icra dairesince satış talebine ilişkin talep hususunda herhangi bir karar verilmemiş.Ben henüz 1 ay önce başladım ve henüz satış işlemlerinin yapılmamış olduğunu gördüm yeniden satış talep ettim ancak bu defa talebim haczin düşmüş olması sebebiyle reddedildi.Gerekçe ise her ne kadar satış ve kıymet takdiri için avans yatırılmış olsa da süresinde talep edilen satış hususunda icra müdürlüğünce bir karar verilmemiş olmasından dolayı satış talebi geçersiz olduğundan haciz düşmüştür haczin yenilenmesi gerekir.Ancak bizim haczimiz ilk sıradayken yenileme talep edersek 20. sıraya düşecek bu durumda memur muamelesini şikayet etsem sonuç ne olur elinde bu konuyla ilgili örnek yargıtay kararı olan var mı?Ben satış avansının ve kıymet takdiri için avansın yatırılmış olmasını zımnen satış talebinin olarak yorumluyorum.Kaldı ki yargıtay kararlarında satış istenmiş ve avans yatırılmış olması kafi bu durumda biz satış istemişiz sırf icra dairesince sehven gözden kaçırılarak imza atılmamasından dolayı bizim haczimiz düşer mi?