Mesajı Okuyun
Old 03-09-2010, 20:48   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nilgün Altındağ
sayın Aladağ yanıtınız için teşekkürler.. müvekkilim çok küçük bir şehirde yaşıyor ve oldukça iyi tanınıyor, tüm malvarlığının haczedilmesi itibarını ciddi bir şekilde sarsıyor.. bu durumda da doğal olarak manevi olarak yıpranıyor.. ayrıca bir avukat olarak ben, açıkça aşkın olan haczin kaldırılmamasını hiç etik bulmuyorum, alacaklının alacağına kavuşmak için kötü niyetli ve zorbaca bir tutum takınması hiç şık değil..

Sayın meslektaşım,
Yasal bir hakkın kullanılması kötüniyeti göstermez, etik dışı da değildir. Kıymet takdiri yapılmadan hacizlerin alacaktan fazla olup olmadığı da bilinemez, ki zaten açtığınız davada mahkeme bu kıymet takdirlerine göre karar verecektir. Bu konuda davanız sonuçlanmadığına göre (öyle anlaşılıyor), alacaklının hacizlerin bir bölümünün kaldırılmasını istemesi için bir neden yoktur.
Takibin dayanağı olan karar temyiz edilirken tehiri icra talep edilmesi, teminat yatırılıp hacizlerin daha en baştan engellemesi olanağı varken, bu yasal hak kullanmayıp, şimdi hacizlerin manevi zarara yolaçtığının iddia edilmesi bence kabul edilebilir değildir.