Mesajı Okuyun
Old 03-09-2010, 13:07   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Çözümsüz hale getirilen dosyayı nasıl lehime çevirebilirim ? :

Davacı ,müvekkilin arsasına lüks bir villa yaptığını,müvekkilin para ödemediğini,inşaata cebinden para harcadığını ileri sürerek dava açtı.Müddeabih 80.000 TL.

Davalı vekili olarak taraflar arasında ilişkinin eser değil vekalet ilişkisi olduğunu,müvekkilin davacı vekile 300.000 tL. para gönderdiğini,bir kısım işleri kendisinin yaptığını,vekilin hesap vermediğini belirterek davanın reddini istedim. yaptırdığımız işlerin faturasını sundum.davacı tek bir fatura sunmadı. dosya bilirkişiye gitti. bizim yaptırdığımız işleri de davacı yapmış gibi piyasa rayicine göre toplam maliyet çıkartıldı ve neticede müteahhitlik karı dahil 100.000 TL. borçlu olduğumuz bildirildi. İtiraz ettim,bizim yaptırdığımız işlerin kalemleri toplam maliyetten çıkartılmalı ve işler yarım bırakıldığı için ve hesap verilmediği için ücret hak edemeyeceğini belirttim.Ek rapor 40.000 TL. alacaklı olduğumuz şeklinde geldi.

Hakim , hukukçu bilirkişi de ekleyerek yeni bir heyet kurdu.Bu heyet de yine birçok hesap hatası yapmış ve 30.000 Tl. borçlu olduğumuz yönünde rapor düzenlenmiş.

İlk raporda 100.000 borçlu.ek raporda 40.000 alacaklı ,ikinci heyetin raporunda 30.000 Tl. borçlu çıktık.

İkinci raporda hukukçu bilirkişi ilişkinin vekalet olduğunu belirtmiş. buna sevindim.şimdi BK.366. uygulanamaz diye itiraz edeceğim. Ayrıca davacı yazılı delille inşaata ne kadar para harcadığını hesap vermediğinden ücrete hak kazanamayacağı yönünde itiraz edeceğim. yine tarafların yaptırdığı işler ayrı ayrı tabloya dökülmemiş.hesap hatası var.

ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?YİNE EK RAPOR MU İSTEMELİYİM?YOKSA BİLİRKİŞİLERCE DOSYA İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRİLDİĞİNDEN BAŞKA BİR YERE GÖNDERİLMESİNİ Mİ TALEP ETMELİYİM?AMA NEREYE?

Bu davanın bu hale geleceğini hiç düşünmemiştim. Elden ödenen paralar da var. müvekkilim çok mağdur. 7 Eylül itiraz için son gün.

Görüşlerinizi bekliyorum.Herkese şimdiden başarılı bir adli yıl diliyorum.

Anlatımınıza göre davada, Davacının, müvekkilinize ait arsaya bina yaptığını veya yaptırttığını kabul etmiş bulunmaktasınız. Bu iş içinse 300.000 TL ödediğinizi keza beyan etmişsiniz.

Taraflar arasında yazılı bir sözleşme bulunmadığı için arsa üzerine yapılan binanın değerini belirlemek BK.366. maddeye göre olacaktır. Her ne kadar siz vekalet akdi olduğunu iddia etmiş olsanız bile, kanaatimce sözleşmenin vekalet sözleşmesi olduğunu ispatlamanız gerekir. Kural olarak arsa üzerine bina yaptırtmak işi, eser (istisna) sözleşmesidir.

Alıntı:
B İŞİN KIYMETİNE GÖRE BEDELİN TAYİNİ

Madde 366 - Evvelce kararlaştırılmamış veya takribi bir surette kararlaştırılmış olan bedel, yapılan şeyin kıymetine ve mütaahhidin masrafına göre tayin edilir.

Eğer bina yapımında kullanılan malzemelerin bir kısmını müvekkiliniz vermiş ise bu malzemelerin fiyatının binanın takdir edilen kıymetinden düşülmesi gerekir, diye düşünüyorum.

Raporlardaki çelişkinin de ya yeni bir heyetten rapor alınarak ya da hangisine itibar edilecekse gerekçelerini koymak suretiyle giderilmesi gerekir.