Mesajı Okuyun
Old 02-09-2010, 22:35   #2
avbilgen

Bizim de bir müvekkilin 2000 yılına ait 27 adet çeki kaybolduğu için bankaya o zamanlar iade edilememiş. Aslında çek karnesi hiç kullanılmadan sanırım yok edilmiş hatırlamıyorlar. Banka çek başına 600 TL den paranın yatırılmasını aksi halde sizin olay gibi ipoteğin kaldırılmayacağını tarafımıza şifahen beyan etti. Bunun üzerine biz asliye ticaret mahkemesinde 3.şahıs adına çek zayii davası açtık. Çekler bankaya ibraz edilmediğine ilişkin ilgili bankadan yanıtlar geldi. Ancak Mahkeme 2000 yılına ait çeklerin keşide tarihinden itibaren 10 yıl geçtiği için çek niteliği kalmadığını bu nedenle dava açmada hukuki yararımız olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Henüz karar tarafımıza tebliği edilmedi. Kararı temyiz edeceğiz karar eğer Yargıtay tarafından onanırsa bankaya karşı ipoteğin kaldırılması davası açacağız. Eğer banka bu çekleri neden göstererek borcumuz olduğunu iddia ederse ticaret mahkemesinden (çek niteliği kalmadığı bu nedenle artık bankanın sorumlu olmayacağı) aldığımız kararı kullanmayı düşünüyoruz. Ticaret mahkemesi kararı eğer Yargıtay tarafından bozulursa (çek niteliği bulunduğu gerekçesiyle) bu defa da zayi davasına devam edeceğiz. Bizim bulduğumuz çözüm yol bu oldu . Uzun bir süreç ama sebepsiz yere ödeme yapmaktan daha yararlı olur düşüncesindeyiz. Siz de menfi tespit davası veya ipoteğin kaldırılması davası açabilirsiniz. Bankaların müşterileri için nasıl evraklar imzalattığını veya başka bir deyimle çek karnesi ödemeleri için ne teminat aldığını pek tahmin edemiyorum. Ama dediğiniz yıllarda çek yapraklarındaki sorumluluğu miktar olarak düşük olduğundan belki bankaca bu bedellere karşı bir teminat alınmamış bu nedenle imzada alınmamış olabilir. Benim aklıma gelenler bunlar oldu.İyi çalışmalar diliyorum.