Mesajı Okuyun
Old 01-09-2010, 09:01   #2
ncoban

İş davalarında işçiler,işçi alacaklarını talep ederlerken çoğu zaman hakkaniyete uymazlar.Mesela bir işçi işçi alacakları için dava açar ve mahkemede ben işyerinde 8 yıl çalıştım haftanın 7 günü sabah saat8.00'den akşam saat 22.00'ye kadar çalıştım,yıllık iznimi kullanmadım der.Siz de takdir edersiniz ki hiçbir insan 8 yıl gibi uzun bir süre haftada 7 gün söz konusu bu saatler arasında çalışamaz.İnsan doğası buna aykırıdır.Bilirkişi önüne gelen dosyada hesaplama yaparken eğer bu ifadenin aksine bir beyan dosyada bulunmuyorsa bu saatler için fazla mesaiye ve her hafta için de hafta tatili ücretine hükmeder.Ancak Yargıtay'ın yerleimiş içtihatlarına göre bir insan yılın 365 günü hergün çalışamayacağı,mazaret,hastalık vb. durumlarda mutlaka izin kullanacağı göz önüne alınarak bilirkişinin bulduğu rakamdan %20 ile %30 arasında hakkaniyet indirimi yapılmasına karar vermektedir.Bu indirim sadece fazla mesai ve hafta tatili alacaklarından yapılır.Bunun yanında bulunan kıdem tazminatı,ihbar tazminatı ve yıllık izin alacağından bu hakkaniyet indirimi yapılmaz.Yanında staj yaptığınız avukatın sizden %30 indirim yapmasını istemesinin sebebi de budur.İyi günler.