Mesajı Okuyun
Old 22-08-2010, 11:46   #1
Konuk

Varsayılan Düşük ve ödenmeyen nafaka için yeniden dava açılması

Merhaba,
Öncelikle çok faydalı forum için tebrikler ve teşekkürler.
1999 yılında evlendiğim eski eşimden, 2003 yılında anlaşmalı boşandım. 2001 doğumlu, otizm hastası bir oğlumuz var. Boşandığımızda kendisinin iş durumu müsait olmadığı için, sadece çocuğun bakıcı masrafını- o zamanın bedeli ile 500 TL- vermesi konusunda anlaştık. Yıllar içinde bakıcı parası arttıkça, kendisi de nafaka olarak ödediği bu parayı zorla, her defasında kavgalarla artırdı, ancak paranın ödenmesinde hep sorun yaşadık. Asla bir kerede ödemiyor, bankaya yatırmıyor, elden alıyoruz ve parça parça..Son geldiğimiz noktada halen 850 TL olan bakıcı parasını son iki aydır ödemiyor. Daha önceki yıllarda da uzun dönemlerde ödemediği zamanlar oldu. Ben maaşlı ve SSKlı çalışıyorum, ancak gerek oğlumun özel durumundan kaynaklanan tedavi masrafları, okul masrafları vb. gibi tüm masraflarının altından artık tek başıma kalkmam mümkün değil.
Benim 1. sorum; boşanmadan bu kadar zaman sonra nafaka artırımı ve düzenli ödeme talebi ile dava açılabilir mi? Eski eşimin üzerinden bir mal varlığı yok, kendisinin işlettiği bir mekanda çalışıyor,maddi durumu iyi olmadığı gibi, oturduğu evinden de çıktı, dükkanında kalıyor.Ancak babasının ve ailesinin maddi durumları oldukça iyi.defalarca telp etmeme rapmen ailesi de yardımcı olmuyor.
2. sorum ise,çocuğumuzun bakımı ve görmesi ile ilgili. Kendi evi varken, anlaşmalı olarak haftada 2 gece alıyor, ertesi gün öğle saatlerinde bırakıyordu.Şimdi dükkanda yaşadığı için, gerek ortam gerek çevre şartları çocuğun kalmasına hiç uygun değil, bu nedenle gece yatısına vermiyorum. Ya gelip bizim evde görüyor veya alıp dışarı götürüyor. Alkol problemi nedeni ile de ayrıca sorunlar yaşıyoruz. Ayrıca bu durum nedeni ile, çocuğu ona vermediğim için bir daha para ödememekle tehdit ediyor, sürekli şiddet uygulamayı deniyor. (Birkaç kez şiddet nedeni ile karakolluk olduk ancak korktuğum için şikayetçi olmadım)Acaa çocuğu almaması veya gördüğünde yanlarında gözetmen birisinin olması için ne yapılabilir? Oğlum babasını görmediği zaman çok etkileniyor, tamamen engellemek istemiyorum ama bu düzende mümkün değil.
Şimdiden yorum ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim...