Mesajı Okuyun
Old 31-07-2010, 15:37   #1
Av. İlknur Sezgin Temel

Varsayılan Yrg. H. Dairesi içtihat değişikliğine giderse uğranılan zarardan kim sorumludur?

Şimdiye dek iki başlık açtım, tek bir yanıt dahi alamadım. Buna rağmen iş bu üçüncü başlığımla şansımı yeniden denemeye karar verdim.

Aleyhimize olan bir karar temyizde onanıyor (Kasım 2009). Bilahare karar düzeltme yoluna gidiyoruz. Karar düzeltme talebimiz Haziran 2010'da reddediliyor.

Bu arada (Şubat 2010) Yargıtay'ın ilgili Hukuk dairesi bizle alakası olmayan bir dosyada "... dairemizce içtihat değişikliğine gidilmiş ve az yukarıda belirlenen ilkeler kabul edilmiştir." yönlü bir karar veriyor. "az yukarıda belirlenen ilkeler" dediği ilkeler bizim hem temyiz dilekçemizde hem de karar düzeltme dilekçemizde tabiri caizse bar bar bağırdığımız ilkeler.

Gel gör ki, bizim karar düzeltme talebimizin reddi tarihinde dahi yargıtayın ilgili hukuk dairesi ilkelerini belirlemiş, içtihat değişikliğine gitmiş ancak bu ilke ve değişikliği bizim dosyamıza yansıtmayarak önceki kararını onamış, talebimizi reddetmiştir.

İçtihat değişikliğinin bizim dosyamıza uygulanmamış olması sebebiyle ciddi bir maddi kaybımız mevcut.

Bu kaybımızı Adalet Bakanlığından tazmin etme şansımız olabilir mi?